Koje mogućnosti ste spremni da iskoristite od vašeg mobilnog telefona?
Da, svesni ste da je mobilni telefon postao više od prostog uređaja za obavljanje razgovora ili razmenu kratkih ili multimedijalnih poruka. Razvojem mreža i napretkom računarske nauke ovi uređaji postaju primarni prozor u svet globalne mreže. Uređaji više klase, poput Nokia Symbian Belle i WP modeli, ali i Googleov i Samsungov Nexus, Blackberry Bold 9900 su obogaćeni novom tehnologijom, za čije je korišćenje potreban samo jedan dodir. Nova tehnologija se zove NFC. Ali, šta zapravo znače ova tri slova?
NFC predstavlja skraćenicu od Near Field Communication, a ona u stvari govori o bežičnoj tehnologiji koja radi na malim udaljenostima. Koliko malim? NFC čipovi mogu komunicirati na udaljenostima od samo nekoliko centimetara. Zahvaljujući NFC tehnologiji imaćemo mogućnost interakcije s našom okolinom i informacijama u njoj. NFC tehnologija omogućuje mobilnim uređajima „čitanje" informacije spremljenih u „NFC oznake" (tagove). NFC oznake mogu biti postavljene na svakodnevne predmete kao što su posteri, časopisi, autobuske stanice, medicinske oznake, razna pakovanja proizvoda. NFC omogućava uređaju, najčešće prenosnom (mobilni telefon, muzički plejer), da sakuplja podatke sa NFC taga ili drugog NFC uređaja na veoma bliskim udaljenostima (do 4 cm). U prevodu, dovoljno je da dodirnete uređajem koji poseduje ovu tehnologiju i da započnete komunikaciju.
NFC nije zaista nova tehnologija.
Wave-to-pay
Osnovu upotrebe čine sistemi za plaćanje „wave-to-pay” (mahni da platiš), koji omogućavaju vezivanje kreditne ili debitne kartice za uređaj sa NFC-om, sisteme za identifikaciju u prevozu ili ulazak u sigurnosna područja unutar zatvorenog sistema. U nekim delovima Azije znatan procenat mobilnih telefona ima ugrađenu NFC tehnologiju, dok je to redak slučaj u Evropi ili SAD,kako navodi magazin(http://nfcmagazine.com/).
A kako to sve radi?
NFC radi na frekvenciji 13.56 Mhz uz protok podataka 424 kbps. Ovo svakako nije veliki broj, ali je dovoljan imajući u obzir to da je količina informacija koja se šalje NFC
tehnologijom jako mala (oko par kb).
NFC uređaji mogu raditi na nekoliko načina:
• Čitaj/Piši – uređaj može čitati ili zapisivati NFC kompatibilne zapise
• Peer to peer način rada u kojem se razmjenjuju (npr. multimedija) podaci između dva NFC uređaja
Rad se zasniva na principu magnetne indukcije koja se stvara između dve antene uređaja. Između tih antena se stvara polje kroz koje se mogu slati električni impulsi, odnosno podaci. Postoje dva tipa čipa – prijemnik i predajnik. Prijamnik je pasivni, njemu nije potrebno napajanje, dok je predajniku potrebno. Prijamnici su read-only tip čipova u koje su skladištene informacije prilikom njihove proizvodnje. Te informacije mogu biti razne cene, popusti, podaci o određenim događajima, raspored nastave na fakultetu i slično. Prijemnici mogu biti isprogramirani sa statičnim sadržajem, ili koristiti dodatnu opciju, uređaj koji može biti spojen na Internet preko kojeg je moguće i dinamički upravljati podacima u čipu. NFC prijamnici su fleksibilni za ugrađivanje, zbog toga se prijemnici mogu naći u vidu nalepnica ili na tankom sloju plastike. Takođe i predajnici mogu raditi u prijamnom modu, zbog toga je i omogućena komunikacija npr. između dva pametna telefona(peer to peer). A kako će sve ovo raditi? Pogledajte video:
Ko se trenutno bavi tehnologijom?
Sredinom 2011. godine Google je najavio Google Wallet i Google Offers – dve usluge koje koriste NFC tehnologiju. Google Wallet, servis pomoću kojeg povezujete željeni račun sa NFC-uređajem, podržava sve više kreditnih kuća, pa se ova usluga već poprilično ukorenila u razvijenijim zemljama. Ovaj virtuelni novčanik neće nuditi samo plaćanje karticama, nego će uključivati i ponude, kartice lanaca trgovina, karte za avion i druga prevozna sredstva, dok PayPal pruža podršku za transfer novca između smart telefona. Mnoge druge mogućnosti možete pronaći na sajtu:
http://www.mobilepaymentstoday.com/research/400/Contactless-NFC?gclid=CMmZsaaAo7QCFc6V3god0RkAmQ
Široka primena
Ova tehnologija pruža razmenu kontakata, video snimaka, slika i multimedijalnih sadržaja samim dodirom sa drugim telefonom istog ili različitog proizvođača. Mogućnost da izvršite plaćanje ovom tehnologijom je jednostavno a dovoljno je samo prisloniti telefon koji poseduje NFC opciju uz terminal na prodajnom mestu. U segmentu marketinga će ova tehnologija naći punu primenu. Zamislite da na autobuskom stajalištu ili ispred Arene vidite poster za koncert dobre grupe. Jednostavnim dodirom telefona i postera moći ćete da kupite kartu. Ova tehnologija bi takođe našla primenu i na fakultetima. Oplemenila bi komunikaciju uprave fakulteta sa studentima i uštedela sredstva koja se troše na štampanje i nabavku materijala. Jednim dodirom bi se dolazilo do informacija(raspored predavanja, ispita, konsultacija, broj poena,...). Dakle tačna, jednostavna za korišćenje i korisna za okolinu.
NFC je moguće upotrebiti i kao podršku Bluetooth tehnologiji, tako što će da eliminiše nedostatke i čini prenos efikasnijim. Poznato je da novije varijante Bluetootha nude veće brzine prenosa od NFC-a, ali da je i brzina ostvarivanja konekcije i do 60 puta sporija. NFC je moguće koristiti kao gateway u ovom slučaju – inicijalno uparivanje uređaja izvelo bi se ovom tehnologijom, dok bi se transfer podataka izvršio bržom varijantom – Bluetooth konekcijom. Time se u potpunosti iskorišćava prednost u brzini. Detaljno objašnjenje se nalazi na sledećoj stranici: http://en.wikipedia.org/wiki/Near_field_communication.
Dakle, NFC stvara novi interfejs postojećim uređajima i veliki prostor za osvajanje od kojeg vas deli samo dodir.
servis kompjutera je jednostavan, servis mobitela također no što ako se ovdje zaslon pokvari/pokida jel se također može servisirati?
ОдговориИзбришиČesto mi se čini da ljudi kupuju tehnologiju kojoj ne iskorištavaju puni potencijal i nepotrebna im je
ОдговориИзбриши